Adrafinil: czym jest i czy jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne?

Kogeneracja
13 grudnia, 2018
Opony samochodowe i ich oznaczenia
21 stycznia, 2019

Adrafinil: czym jest i czy jego stosowanie jest całkowicie bezpieczne?

Na fali popularności środków stymulujących umysł, wielu użytkowników zastanawia się, czy nootropy faktycznie działają, a ich efekt jest widocznie zauważalny. I choć ostateczna odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna (częściowo ze względu na złożoność machiny mózgu), to naukowcy co do jednego nie mają wątpliwości. Nootropy wykazują silną aktywność w optymalizacji różnych struktur i funkcji mózgu, efektywnie „dopingując” te układy do większej efektywności. Warto przyjrzeć się więc bliżej jednemu z takich magicznych środków, bo adrafinil typowany jest obecnie jako jeden z najbardziej nowoczesnych preparatów nootropowych.

Co to jest i jak działa adrafinil?

Adrafinil został odkryty w 1974 r. w laboratorium francuskiego koncernu farmaceutycznego Lafon i stał się pierwowzorem do późniejszego wyizolowania innego znanego środka (należącego do szerokiej grupy o nazwie nootropy) – modafinilu. Adrafinil początkowo, od 1986 r. był sprzedawany jako lek dla osób z zaburzeniami snu, jednak w 2011 r. został wycofany z aptek. Powodem była niższa, jak w przypadku modafinilu, skuteczność oraz konieczność przyjmowania wyższych dawek, by uzyskać podobny efekt działania. Dziś, w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Wielka Brytania traktowany jest jednak jako suplement diety, a środki nootropowe dostępne są w ogólnodostępnym obrocie.

Adrafinil  jako związek chemiczny jest nieaktywny w swojej początkowej postaci. Aktywizuje się dopiero poprzez przekształcenie w wątrobie, tworząc modafinil. Niestety owa zamiana dotyczy tylko niewielkiej jego części, dlatego do osiągnięcia analogicznego rezultatu działania wymagane jest przyjmowanie większych dawek adrafinilu. Oba te środki nootropowe wykazują jednak podobne działanie.

Wnikliwe badania ujawniły, że adrafinil działa na układ adrenergiczny, w którym przekaźnikami jest chociażby adrenalina, odpowiadająca za pobudzenie organizmu. Stymulacja produkcji tego przekaźnika automatycznie powoduje więc szybki przypływ witalności czy wyostrzenie czujności. Poza tym, adrafinil zwiększa ilość hipokretyny – neuropeptydu powiązanego ze snem i stanem czuwania organizmu (niski poziom hipokretyny wpływa na wystąpienie narkolepsji). Dlatego po tego typu nootropy chętnie sięgają osoby, które chcą ograniczyć ilość snu, a mimo to pozostać maksymalnie skoncentrowane i uważne (np. pracujący na nocne zmiany, kierowcy prowadzący auta podczas długich, nocnych tras, lekarze – chirurdzy). Jednym słowem – adrafinil świetnie redukuje senność, przeciwdziała zmęczeniu i daje pozytywnego „kopa” energetycznego.

Adrafinil, podobnie jak modafinil, oddziałuje także na szybkość uczenia się, a wyniki analiz na grupie badawczej  przyjmującej środki nootropowe, wykazały że doprowadził on do znacznej poprawy przyswajania wiedzy (wskazywał na to spadek liczby błędów i wzrost skutecznej realizacji zadań). Dodatkowo osoby, które przyjmują adrafinil wśród zalet tego środka wskazują poprawę koncentracji, uwagi, orientacji oraz szybkości reakcji. Czują się bardziej optymistycznie i energiczne. Adrafinil wykazuje także potencjał w leczeniu depresji – w porównaniu do niektórych grup leków przeciwdepresyjnych np. klomipraminy,  nie wykazuje objawów niepożądanych i łagodzi objawy narastającego przygnębienia czy smutku.

Co ważne – adrafinil nie wywołuje efektów uzależnienia oraz nie wykazuje skutków ubocznych w postaci m.in. podniesionego ciśnienia krwi czy obciążenia serca. Adrafinil: wpływ na wątrobę. Fakty i mityJak już wiadomo – adrafinil ulega rozpadowi w wątrobie na modafinil, więc istnieje podejrzenie, że proces ten może powodować pewne uszkodzenia na wątrobie i podwyższyć poziom kluczowych enzymów. Badania nie potwierdziły tej teorii ale warto pamiętać (tak, jak w przypadku każdych innych leków czy suplementów), że środki nootropowe wymagają rozsądnego dawkowania i należy je aplikować z umiarem. Zaleca się, by adrafinil przyjmować w dawce od 150 – 300 mg dziennie. Najlepiej w cyklach tygodniowych tj. tydzień stosowania, a następnie tydzień przerwy. Nie rekomenduje się przyjmowania preparatów typu nootropy codziennie oraz co oczywiste – mieszania ich z alkoholem czy innymi farmaceutykami (prowadzi to do zwiększonego obciążenia na wątrobie, która działa jak swoisty „filtr organizmu” ). W razie wątpliwości warto zasięgnąć opinii lekarza, poprosić o przepisanie suplementów czy ziół usprawniających pracę tego organu np. ostropestu plamistego, oraz wykonywać okresowo kontrolne badania na poziom enzymów wątrobowych.

Alternatywy dla adrafinilu

Adrafinil ma za zadanie podnosić poziom energii i zapobiegać zasypianiu, a na rynku dostępne są również inne środki nootropowe, które wykazują praktycznie identycznie działanie jak ten nootrop. Jednym z nich jest fenylopiracetam (dawkowany zwykle w 100 – 300 mg dziennie), opracowany przez rosyjskich naukowców w latach 80. Jego wysoką skuteczność potwierdzają użytkownicy – wpływa na wzrost dynamiki i energii działania, poprawia motywację oraz procesy umysłowe przy jednoczesnym nie odczuwaniu znużenia. Oczywiście nie może być traktowany jako zamiennik snu ale zdecydowanie przydaje się osobom żyjącym „ na pełnych obrotach” i może być traktowany jako substytut kawy.

 

Wypowiedział się ekspert ze strony http://bbnutritions.pl/

Sprawdź nowy portal weselny przepisnawesele.pl