Czy szczepić się przed podróżą w tropiki?

Tabliczka czekolady
Pozytywny wpływ czekolady na zdrowie
20 kwietnia, 2020
Ziola na odchudzanie
7 najlepszych ziół na odchudzanie
20 kwietnia, 2020

Czy szczepić się przed podróżą w tropiki?

Szczepienie przed podró?? w tropiki

Szczepienie przed podró?? w tropiki

Temat szczepień przeciw chorobom tropikalnym oraz profilaktyki przeciwmalarycznej zrzesza tyle samo zwolenników tychże szczepień, co przeciwników. Przeciwnicy z reguły argumentują swoje stanowisko niewielką, z punktu widzenia statystyki, liczbą zachorowań na choroby tropikalne oraz szkodliwym działaniem na nasze zdrowie metali ciężkich, które wchodzą w skład szczepionek. Pamiętać jednak należy o tym, że z pozoru rzadko występujące choroby tropikalne, mogą mieć w swym przebiegu bardzo gwałtowne skutki.

Jak wygląda proces szczepień?

Zanim wybierzemy się na upragnione wakacje, zapoznajmy się z niebezpieczeństwami, jakie mogą nam grozić oraz zasięgnijmy porady lekarza medycyny podróży. Tym tematem najlepiej zainteresować się już ok. 8 tygodni przed wyjazdem. Są bowiem szczepionki, które należy przyjąć w dwóch dawkach (w odstępie kilku tygodni), by mogły być skuteczne.
Lekarz specjalista po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu zadecyduje, które ze szczepień powinniśmy przyjąć. Ma na to wpływ przede wszystkim rejon, w jaki się udajemy, ale również długość naszego pobytu i jego charakter. Jeśli zamierzamy spędzić kilka tygodni podróżując i wędrując w najdziksze rejony dżungli, z pewnością otrzymamy szerszy zestaw szczepień. Jednakże, jeśli planujemy ten czas spędzić na plażowaniu, kąpieli w morzu i zwiedzaniu łatwo dostępnych atrakcji, wówczas nie będzie konieczne podejmowanie zbyt radykalnych środków ostrożności.
Obecnie szczepieniem obowiązkowym jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (tzw. żółtej febrze), które wymagane jest przy wjeździe do części krajów Ameryki Południowej i Afryki. Są także kraje, które wymagają od podróżnych wjeżdżających na ich teren szczepień na inne choroby. Należy więc sprawdzić przed wyjazdem, czy spełniamy te warunki oraz posiadać przy sobie dokument zaświadczający o przeprowadzonych szczepieniach, jakim jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień (tzw. żółta książeczka). Bez takiego potwierdzenia możemy otrzymać odmowę wjazdu, obowiązkowe szczepienie na granicy lub kwarantannę, ponosząc przy tym jej koszt.
W zależności od sytuacji epidemiologicznej w danym kraju, do szczepień zalecanych należeć mogą szczepienia przeciwko takim chorobom, jak:
– wirusowe zapalenie wątroby typu A
– wirusowe zapalenie wątroby typu B
– dur brzuszny
– błonica i tężec
– żółta febra
– wścieklizna
– japońskie zapalenie mózgu
– cholera
– kleszczowe zapalenie mózgu
W wielu rejonach świata istnieje zróżnicowane ryzyko pojawienia się malarii, która przenoszona jest przez komary i moskity. Jeśli będzie to konieczne, otrzymamy więc również receptę na leki przeciwmalaryczne, które przyjmować należy codziennie w trakcie całej naszej podróży, a także kilka dni po powrocie. Otrzymamy również dokładne informacje na temat środków ostrożności, które powinny zostać przedsięwzięte, a także w jakie preparaty (tzw. repelenty) powinniśmy zaopatrzyć podróżną apteczkę, aby uchronić siebie przed potencjalnymi ukąszeniami owadów.
Szczepienia oraz leki zredukują bądź nawet wyeliminują prawdopodobieństwo zachorowania na występujące w danym regionie choroby. Decydując się na szczepienia musimy się niestety liczyć z niemałym ich kosztem. Należy jednak pamiętać, że wiele rodzajów szczepionek chroni nasze zdrowie przez co najmniej kilka lat. Są również takie (np. WZW A i B), po których odporność na daną chorobę uzyskujemy na całe życie. Warto jest więc zainwestować w siebie i spędzić wakacje, nie martwiąc się o swoje zdrowie.