Demonizowanie tabletów dla dzieci – czy zawsze jest słuszne?

Trenuj?ca kobieta spala t?uszcz na brzuchu ?wicz?c
Jak spalić tłuszcz na brzuchu? (ćwiczenia)
20 kwietnia, 2020
Kobieta cwiczaca miesnie w domu
Jak ćwiczyć w domu?
20 kwietnia, 2020

Demonizowanie tabletów dla dzieci – czy zawsze jest słuszne?

Dzieci przegl?daj? internet na tablecie

Tablety dla dzieci

Demonizowanie tabletów dla dzieci – czy zawsze jest słuszne?

Bardzo często mówi się o tym, jak nowoczesne technologie, gry komputerowe, telefony komórkowe, a w szczególności tablety „psują” dzieci. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Okazuje się, że w wielu przypadkach mogą służyć edukacji dzieci i rozwijać ich zdolności manualne. Wystarczy tylko trzymać się kilku zasad.

Udostępnianie tabletu dzieciom – jak powinno wyglądać?

Jeśli trzymamy się kilku ważnych zasad, tablet może być cenną pomocą dydaktyczną dla naszych pociech. Zamiast wzbudzać agresję, pozbawiać umiejętności samodzielnego myślenia i uzależniać od bodźców może: uczyć pisania, ćwiczyć palce, uczyć dźwięków, zwierząt, angielskiego i wielu, wielu innych cennych umiejętności. Zatem jak powinno wyglądać prawidłowe udostępnianie dziecku tabletu?

Prawidłowe udostępnianie dziecku tabletu:
1. Tablet należy do rodzica, a nie do dziecka. Dzieci powinny zawsze czuć, że otrzymują tego rodzaju sprzęty wyłącznie za pozwoleniem rodziców.
2. Tablet udostępniany jest na ściśle określoną ilość czasu. O tym, na jak długo udostępniać dziecku tablet powinien decydować rodzić, na podstawie kilku czynników: wiek dziecka, jego granica nadmiaru bodźców, jego zachowanie po grze na tablecie X czasu itd.
Niektóre dzieci bywają agresywne po kilku minutach spędzonych na tablecie, inne po kilku godzinach. Na początku dziecku należy udostępniać tablet zaledwie na kilka minut, gdyż wszystko, co na nim widzi, wzbudza w maluchu bardzo dużo emocji. Stopniowo dziecko przyzwyczaja się do doznań, jakie zapewnia mu tablet i wówczas może spokojnie go użytkować. Właśnie dlatego czas należy uwzględniać indywidualnie.
3. Warto dziecku dać odczuć, że tablet nie jest ważniejszy niż ludzie, rodzinne relacje i podstawy dobrego zachowania. By sprawdzić, czy nasz maluch przedkłada emocje związane z grą ponad wartości, które mu wpajamy, można zastosować krótki eksperyment. Przerwijmy czasem naszemu dziecku super zabawę na tablecie i zobaczmy, jak reaguje. Jeśli płacze i krzyczy, to znaczy, że nie jest gotowe do tego, by samodzielnie obsługiwać tego rodzaju sprzęt. Jeśli natomiast nasz maluch mimo tego, że mu przerwiemy pracę na tablecie, nie krzyczy na nas, tylko miło poprosi o możliwość na przykład dokończenia malowania obrazka, które zaczęło kolorować, to znaczy, że przedkłada relacje z ludźmi, ponad doznania, jakie ma z „interaktywnego” świata.

Pamiętajmy, że świat idzie do przodu, technologia rozwija się każdego dnia. Demonizowanie tabletów nie jest dobrym sposobem na wychowywanie naszych dzieci. Dużo lepiej jest wykorzystać mądrze ten „szatański” sprzęt w poszerzaniu wiedzy naszych dzieci, ćwiczeniach manualnych, słuchu muzycznego i umiejętności dzielenia się, cierpliwości itp. Na początku użytkowania tabletu dzieci zwykle zachowują się jak małe dzikusy, jednak gdy je umiejętnie poprowadzimy, to po kilku dniach potrafią się nim dzielić, użytkować ze spokojem i cieszyć się z nabytych umiejętności.