Jak ćwiczyć w domu?

Dzieci przegl?daj? internet na tablecie
Demonizowanie tabletów dla dzieci – czy zawsze jest słuszne?
20 kwietnia, 2020
Kobieta cwiczaca joge w domu wykorzystujac techniki oddechowe
Joga – pozycje i techniki oddechowe
20 kwietnia, 2020

Jak ćwiczyć w domu?

Kobieta cwiczaca miesnie w domu

Jak ćwiczyć mięśnie w domu?

W obecnych czasach mamy do wyboru całą gamę siłowni wielkopowierzchniowych jak i tych małych np. na osiedlach. Jeśli zdarzyło Wam się wybrać do takiej siłowni to wiecie, że posiada ona wiele plusów tak jak minusów. Co jeśli nie chcemy się ruszać z domu? Mięśnie przecież się same nie zrobią. Próbujemy różnymi sposobami zastąpić maszyny i ciężary, które znajdziemy na siłowniach. Ćwiczenie bez sprzętu na pierwszy rzut oka może się wydawać uciążliwe jednak ja przedstawię Wam parę sposobów jak możecie wykonać trening siłowy w domu.

Pamiętajcie aby trening siłowy bez sprzętu przynosił efekty, ćwiczenia muszą być wykonywane dokładnie technicznie. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę, każde ćwiczenie wykonujcie powoli ze szczególnym zwróceniem uwagi na technikę.

Zaczniemy od ćwiczeń na siłę rąk. Ponieważ zakładam, że nie macie zakupionych ciężarów, musimy dla Was takie zrobić, a właściwie to Wy musicie! Na początek dobrym sposobem będzie nalanie wody do 5 litrowych baniaków. Możemy ich używać w formie Kettlebella. Różnego rodzaju wymachy pozwolą przy okazji rozwijać mięśnie całego ciała.
Siłę górnych partii ciała na pewno zwiększy wykonywanie pompek na krzesłach. To ćwiczenie możemy wykonywać na różne sposoby. Najpierw wybieramy czy na krzesłach stawiamy stopy czy ręce. Następnie musimy wybrać rozstaw rąk, najbardziej klasyczny jest ten gdzie dłonie są na szerokości barków.
Aby jak najbardziej zwiększyć efektywność Waszego domowego treningu siłowego, wykonujcie serie z małą liczbą powtórzeń, ale z większym obciążeniem.

Ćwiczenia które możecie wykonać bez siłowni to oczywiście przysiady. Tak jak w poprzednim przykładzie możemy wykombinować jakieś obciążenie. Znajdźcie plecak do którego zapakujecie książki lub inne rzeczy tak aby nabrał trochę wagi. W przypadku przysiadów z obciążeniem szalenie ważna jest technika, ponieważ złe wykonywanie tych ćwiczeń może doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Stopy ustawiamy prosto z palcami skierowanymi do przodu, mniej więcej na szerokość naszych barków. Przed wykonaniem przysiadu łopatki ściągamy do tyłu, barki lekko na dół, plecy prosto. Podczas schodzenia kolana lekko na boki jednak nie powinny wychodzić poza linie naszych palców u stóp. Podczas ćwiczenia należy również pamiętać o nie odrywaniu stóp od podłoża.

Aby kompleksowo wykonać ćwiczenia nóg w domu musimy jeszcze załatwić sprawę z łydkami. W tym celu wybieramy 2 lub 3 książki (zależy od grubości). Stajemy na książkach samymi palcami i wykonujemy wspięcia. Staramy się nie dotykać piętami podłoża, tak aby łydka była w ciągłym napięciu.

Ćwiczenia na brzuch bez sprzętu to już najłatwiejsza rzecz jaka nam została, ponieważ sprzęty na siłowni to tak naprawdę tylko ulepszenie klasycznych brzuszków. Najlepsze ćwiczenia na rozwinięcie brzucha to takie, które angażują nasze mięśnie głębokie. Ćwiczenia takie jak nożyce pionowo lub poziomo, podnoszenie nóg do góry lub deska, najszybciej dadzą Wam efekty.