Jakie korzyści niesie technologia 5G?

Turystyczne walory Wietnamu
22 kwietnia, 2020
Wyniki badan na zly cholesterol
Zły cholesterol – czy można go pokonać?
22 kwietnia, 2020

Jakie korzyści niesie technologia 5G?

Przyszłość mobilnej telekomunikacji to technologia 5G. Sieć telekomunikacyjna piątej generacji jest następcą rozwiązań 4G, które najczęściej kojarzymy z szybkim internetem LTE. W tym wypadku mamy jednak do czynienia z dużo wydajniejszym łączem, które pozwoli na obsłużenie nawet miliona urządzeń przenośnych (telefonów, tabletów, smartwatchy czy laptopów) na obszarze zaledwie jednego kilometra kwadratowego.

Co to jest sieć komórkowa 5G?

Nowoczesna sieć komórkowa 5G umożliwia tworzenie rozwiązań łączności bezprzewodowej z użyciem dużo mniejszych stacji bazowych i urządzeń niż do tej pory. Małe wymiary anten sprawiają, że można je montować na słupach energetycznych, miejskich latarniach, sygnalizacji świetlnej, a nawet zabytkowych wieżach.

Zwiększenie zagęszczenia sprzętu pozwala na obniżenie poziomu emitowanego promieniowania. Zmniejszenie mocy nadawania wiąże się jednocześnie z niższym poborem energii i mniejszą emisją ciepła. Jednocześnie uzyskujemy w ten sposób dużo lepsze pokrycie obszaru zasięgiem nowoczesnej technologii dostępu do internetu i telefonii mobilnej.

Zalety wdrożenia rozwiązań 5G

Nowy standard komunikacji niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Jakie są zalety wdrożenia rozwiązań sieci telekomunikacyjnych 5G?

• Znaczne zwiększenie przepustowości łączy, które pozwala na osiągnięcie prędkości pobierania danych na poziomie 20 Gb/s, a wysyłania rzędu 10 Gb/s.
• Na jednym kilometrze kwadratowym bez zauważalnego obniżenia jakości z internetu może korzystać nawet 1000000 urządzeń mobilnych.
• Opóźnienia transferu nie powinny przekraczać kilku milisekund.
• Większa szybkość to duża oszczędność czasu i możliwość pracy zdalnej nad dużymi projektami (np. montaż audio-video czy przetwarzanie danych) z dowolnego miejsca, a także wykonywanie skomplikowanych zabiegów medycznych na odległość.
• Szacuje się, że technologia 5G będzie 100-krotnie wydajniejsza niż obecnie 4G.
• Możliwość podłączenia ogromnej liczby urządzeń sprawia, że realne staje się wykorzystanie sztucznej inteligencji w zarządzaniu infrastrukturą miejską (regulacja ruchu drogowego, monitoring komunikacji miejskiej czy sterowanie oświetleniem).
• Zmniejszenie wymiarów sprzętu i anten oraz obniżenie koniecznej mocy nadawania wpływa korzystnie na poziom ekspozycji człowiek na promieniowanie elektromagnetyczne.

Pozytywne cechy nowych rozwiązań sprawiają, że będziemy mogli w lepszy sposób monitorować środowisko przy pomocy zdalnych czujników. Pozwoli to precyzyjnie wykrywać miejsc, gdzie emitowane są największe zanieczyszczenia powietrza. Duża przepustowość łącz to także możliwość bezproblemowego korzystania ze sprzętu smart home czy automatyki przemysłowej oraz budynkowej.

Nowoczesne sieci telekomunikacyjne piątej generacji

Testowane i wdrażane w wielu miejscach na świecie sieci telekomunikacyjne piątej generacji zrewolucjonizują sposób, w jaki korzystamy z internetu i technologii mobilnych. Już dziś rozwiązania 4G LTE umożliwiają nam bezproblemowe korzystanie z narzędzi do pracy zdalnej, telekonferencji, a także rozrywki takie jak YouTube, Netflix czy Spotify. Jednocześnie 5G przyczyni się do zmniejszenia poboru energii potrzebnej do zasilenia infrastruktury.