Joga – pozycje i techniki oddechowe

Kobieta cwiczaca miesnie w domu
Jak ćwiczyć w domu?
20 kwietnia, 2020
SMS
SMS: jak postępować, by nie stać się ofiarą wyłudzenia
20 kwietnia, 2020

Joga – pozycje i techniki oddechowe

Kobieta cwiczaca joge w domu wykorzystujac techniki oddechowe

Aktywność ruchowa to popularny sposób na zachowanie dobrego wyglądu, zdrowia i harmonii w życiu. Joga jest jedną z bardziej popularnych form rekreacji fizycznej. Ten staroindyjski system ćwiczeń zyskuje stale nowych zwolenników i można go spotkać coraz częściej w ofercie klubów fitness.

Ćwiczenia fizyczne są niezbędne zarówno dla zdrowia, jak i dla zachowania młodego wyglądu. Odpowiednio dobrane poprawiają i wyszczuplają sylwetkę oraz wpływają korzystnie na samopoczucie. Joga to system aktywności ruchowej, który jest polecany wszystkim osobom, niezależnie od wieku i kondycji. Praktyka jogi polega na przyjęciu odpowiedniej pozycji i trwanie w nich przez określony czas oraz na technikach oddechowych. Zarówno ćwiczenia, jak i metody oddechowe niosą szereg korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ćwiczenia oddechowe

Techniki oddechowe jogi (pranayamy) polegają na rytmicznym kontrolowaniu oddechu. Prawidłowe oddychanie w czasie wykonywania poszczególnych pozycji wpływa korzystnie na cały organizm. Metody oddechowe stosowane podczas ćwiczeń dotleniają organizm, przyspieszają przemianę materii, regulują ciśnienie krwi, ułatwiają trawienie, oczyszczają organizm z toksyn i działają relaksująco. Prawidłowy oddech zwiększa wentylację minutową płuc i częstotliwość skurczów serca oraz maksymalizuje zużycie tlenu.

Pozycje i ćwiczenia

Pozycje (asany) wykonywanie podczas praktykowania jogi polegają na przybraniu odpowiedniej pozycji i trwaniu w niej przez określony czas. Podczas wykonywania poszczególnych pozycji, stosowane są techniki oddechowe ułatwiające skupienie. Ćwiczenia pomagają uzyskać lepszą sprawność i elastyczność oraz działają korzystnie na zdrowie. Pozycje przybierane w czasie praktykowania powodują izometryczne napięcie mięśni oraz ich rozciąganie.

Czynna praca mięśni podczas ćwiczeń zwiększa ruchomość stawów, likwiduje przykurcze mięśniowe, wydłuża kręgosłup i pomaga w utrzymaniu właściwej postawy. Pozycje skrętne wykonywane podczas gimnastyki wzmacniają mięśnie skośne grzbietu i brzucha i korzystnie wpływają na pracę narządów wewnętrznych, ułatwiają trawienie i pomagają zachować zgrabną sylwetkę i szczupłą talię. Ćwiczenia wykonywane w pozycji leżącej odciążają kręgosłup, rozluźniają i działają odprężająco.

Rekreacja ruchowa to najlepszy sposób na zachowanie dobrej formy i sprawności do późnych lat życia. Praktyka jogi oprócz wyżej wspomnianych zalet posiada szereg korzyści zdrowotnych: zapobiega zapadaniu na choroby cywilizacyjne, zmniejsza dolegliwości związane z bólem kręgosłupa i chronicznym bólem pleców, oraz zapobiega schorzeniom i zmniejsza objawy związane z dysfunkcją układu mięśniowo – szkieletowemu. Dysfunkcja ta często przyczynia się do niepełnosprawności u osób w podeszłym wieku.

Regularna praktyka poprawia nastrój, wzmacnia mięśnie i działa prozdrowotnie na organizm ludzki. Pozytywny wpływ jogi na zdrowie sprawia, że jest ona zalecana wszystkim niezależnie od wieku. Jedynym przeciwwskazaniem w praktykowaniu, mogą być obostrzenia medyczne, jednak i one dotyczą tylko niektórych pozycji, a nie całej praktyki.