parallax background

Leczenie zaćmy w Czechach

Roboty i cyborgi w przemyśle
22 sierpnia, 2018
Kogeneracja
13 grudnia, 2018
 

Konflikt interesów
prywatnych przedsiębiorców i NFZ?

Polscy specjaliści od okulistyki coraz częściej sięgają do prostej metody na to, żeby pacjenci z zaćmą nie tracili czasu na czekanie długimi latami na zabieg jej usunięcia.

Otwierają więc kliniki w Czechach, co pozwala na szybkie i bezproblemowe rozwiązanie problemu. Pacjenci wynoszą z tego procederu same korzyści, w przeciwieństwie do polskiego NFZ.

Klinika Provivus otworzyła klinikę w czeskim Cieszynie, pacjenci mogą tam korzystać z wizyt kontrolnych oraz tych kwalifikujących do zabiegu. Do wyboru mają też Częstochowę lub Łódź.

parallax background

Co to jest zaćma?

 
Zaćma, inaczej katarakta, jest wrodzoną lub degeneracyjną chorobą oczu, postępującym zmętnieniem soczewki.

Najczęściej dotyka osoby starsze, po sześćdziesiątym roku życia, ale może też się zdarzyć w młodszym wieku, np. w wyniku pracy w szkodliwych warunkach, przewlekłych chorób czy przyjmowania niektórych leków. Może też być konsekwencją jakichś urazów czy zaburzenia metabolizmu. Zaćma u niektórych może rozwijać się przez długie lata, objawia się to pogorszeniem widzenia. Lekarz diagnozuje ją podczas podstawowego badania okulistycznego, jeżeli po wstępnej analizie nie może dobrać odpowiednich szkieł, przygląda się dokładniej soczewce oka.

Soczewka oka przypomina wypukły z obu stron dysk. Skupia dzięki temu promienie światła na siatkówce. Odpowiada to za ostrość widzenia. Soczewka ta jest elastyczna, dopóki jesteśmy młodzi, z wiekiem jednak zaczyna mętnieć, a światło, które przez nią przechodzi ulega rozproszeniu, a z czasem całkowitemu pochłonięciu. Z początku obraz staje się rozmazany, nieostry, nie pomagają nawet coraz silniejsze szkła. Jasne kolory przy postępującej zaćmie stają się coraz ciemniejsze, widzenie w jasnym świetle staje się coraz bardziej uciążliwe, więc największy komfort odczuwa się o zmierzchu lub przy zachmurzonym niebie. W końcowym etapie zaćma uniemożliwia całkowicie widzenie w ciemnych pomieszczeniach i w ciemności.

Jak wygląda leczenie zaćmy?

Zabieg usunięcia zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki wewnątrzgałkowej i wszczepieniu nowej.

Kiedyś zabieg stosowało się w późnym stadium rozwoju choroby, dzisiaj można go wykonać na każdym etapie. Nie jest skomplikowany, trwa jedynie około 20 minut, a po jego zakończeniu pacjent może samodzielnie opuścić szpital. Zabieg usunięcia zaćmy jest niezwykle skuteczny.

parallax background

Dlaczego Czechy?

 
W polskiej służbie zdrowia na zabieg usunięcia zaćmy czeka się długimi latami.

Jest to uciążliwe , zwłaszcza przy szybkim rozwoju choroby. Dlatego zaczęły powstawać kliniki poza granicami naszego kraju. Najlepszym miejscem okazały się Czechy, pacjenci wolą zapłacić trochę większą kwotę, ale mają zagwarantowany zabieg prawie „od ręki”. Setki Polaków decyduje się na to coraz częściej, za kilkaset złotych dodatkowo mają zapewniony transport i wyżywienie. Leczenie zaćmy w Czechach na własną rękę to koszt około 2,5 – 3 tysięcy złotych, mowa oczywiście o prywatnej klinice. Zgodnie z unijnym prawem, Polacy, którzy decydują się na usunięcie zaćmy w Czechach dostają potem zwrot kosztów z NFZ (na podstawie tzw. Dyrektywy transgranicznej, dzięki której leczenie poza granicami Polski jest refundowane). Jest to doskonałe wyjście dla pacjentów.

W klinice Provivus lekarze są specjalistami w dziedzinie okulistyki, ale nie tylko to jest ich atutem. Przede wszystkim praca jest dla nich pasją, a niesienie pomocy ludziom sprawia im wiele radości. Dla zapewnienia całkowitego bezpieczeństwa podczas zabiegu usunięcia zaćmy stosuje się tutaj najnowocześniejszy sprzęt.

parallax background

Jakie są zalety leczenia zaćmy w Czechach?

 
Pacjenci, którzy decydują się na operację zaćmy w czeskich klinikach, cenią sobie wysoki standard leczenia, komfortowe warunki, przyjazne otoczenie.

Czescy specjaliści wraz z polskimi lekarzami dokonują zabiegu usunięcia zaćmy szybko i efektownie. Polskie przedsiębiorstwa zapewniają pomoc w załatwieniu wszelkich formalności, komfortowy transport z miejsca zamieszkania do kliniki i świetną opiekę.

Oko to jeden z najczulszych organów naszego organizmu. Polacy decydują się więc na lepsze warunki w prywatnej klinice okulistycznej, gdzie ryzyko powikłań po operacji zaćmy jest mniejsze, chociażby ze względu na brak kontaktu z innymi chorymi czy oddziałami, jak ma to miejsce w szpitalu. Poza tym w razie jakichkolwiek problemów, działania zostają podjęte natychmiast, zostaje też wdrożone szybkie i bezpieczne leczenie, które gwarantuje szybki powrót do całkowitej sprawności oczu. Dobra opieka lekarza i wizyty kontrolne to podstawa odpowiedniej rekonwalescencji po operacji usunięcia zaćmy.

Operacje zaćmy w Czechach a polski NFZ

Według prognoz prywatnych przedsiębiorców, którzy otwierają kliniki w Czechach, polski system ochrony zdrowia jest nieudolny i w ciągu kilku lat może całkowicie upaść. Pacjentów czekających na operację usunięcia zaćmy liczy się w milionach, co daje koszty rzędu nawet ponad 20 miliardów złotych.

parallax background

Co dalej?

 
Narodowy Fundusz Zdrowia w Polsce nie jest zadowolony z istniejącej sytuacji, zamierza więc ograniczyć możliwość refundowania operacji zaćmy poza granicami naszego kraju.

W tym celu pracują nad rozporządzeniem, które będzie wymuszało na pacjencie wizytę u polskiego specjalisty, zanim dostanie on wskazanie do zabiegu usunięcia zaćmy. Refundowane będą tylko te operacje, które będą niezbędne, czyli u pacjentów z najgorszą ostrością widzenia. Będą oni musieli również wykazać, jaką ostrość widzenia mieli przed i po operacji. Powoduje to oburzenie zarówno wśród polskich przedsiębiorców, współpracujących z czeskimi klinikami, jak i samych pacjentów. Trudno bowiem ocenić granicę „dobrego” widzenia u pacjenta. Wygląda więc na to, że decyzja o operacji usunięcia zaćmy będzie uzależniona od tego, co stwierdzi polski lekarz. Zarówno w Czechach, jak i w każdym innym kraju, które podlega umowie transgranicznej, nie dochodzi do takich sytuacji.

W klinice Provisus można przez cały czas korzystać z usługi. W cenie pakietu jest opieka specjalistów i pomoc prawna w uzyskaniu zwrotu finansowego z NFZ.