parallax background

Niezdrowe nawyki

Ćwiczenia obciążające stawy
23 lipca, 2018
Szkielet, mięśnie i stawy w ciele człowieka
23 lipca, 2018
 

Chyba wszyscy mamy jakieś nawyki, które praktykujemy codziennie.

Same niezdrowe nawyki nie przyczyniają się bezpośrednio do pogorszenia stanu zdrowia, czy utraty sylwetki. To raczej takie kamyczki do ogródka, które jeśli są wrzucane zbyt często, potrafią wpłynąć na nasz ogólny stan zdrowia. Z ich znaczenia i samego byt, czasami zresztą nie zdajemy sobie sprawy. Jednak jeśli chcemy być zdrowi i szczupli to musimy z nimi podjąć bezwzględną walkę.

Zaniedbanie

parallax background

Sen

 
Sen jest czynnością niezwykle ważną, można powiedzieć, że wręcz kluczową dla naszego zdrowia.
parallax background

Woda i słodkie napoje

 


Przede wszystkim musimy sobie zapewnić odpowiednie nawodnienie.

Nie znaczy to oczywiście, że musimy na raz wypijać kilka litrów wody. Zasadne jest jednak regularne nawadnianie organizmu, odpowiednimi dawkami wody. Największe grzechy, które popełniamy przy okazji nawadniania to picie zbyt małej ilości płynów. Fakt ten wpływa na brak efektów odchudzania i treningu. W niektórych przypadkach może też być groźne dla naszego zdrowia. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk, który pozwoli nam wypijać więcej wody. I choć na początku możemy odczuwać niechęć do spożywania nadmiaru wody, to po pewnym czasu zarówno nasz organizm, jak i umysł przestawi się i picie wody stanie się dla nas normalnością.

Kolejnym błędem, który popełnia wiele osób zarówno tych trenujących, jak i tylko stosujących dietę jest picie słodkich napojów, zamiast wody lub herbat ziołowych.

W ten sposób do naszego organizmu przedostają się dodatkowe kalorię, które są nam niepotrzebne. Te wpływają na naszą sylwetkę, ale jeszcze groźniejszy jest cukier, który jest zawsze obecny w tego typu napojach. Efektem, nawet jeśli na co dzień odmawiamy sobie słodyczy i staramy się ich unikać, to i tak podtrzymujemy w sobie nałóg cukrowy, który ma negatywny wpływ na całą naszą dietę i oczywiście zdrowie. Co więcej, teoretycznie pozbawione cukru, dietetyczne napoje nie są lepsze. W tych zawarto bowiem słodziki, które źle wpływają na gospodarkę cukrową.

Fatalnym przyzwyczajeniem jest też picie na raz. Często zdarza nam się nie znajdować czasu na nawodnienie organizmu. Kiedy wracamy do domu, wydaję nam się, że teraz po prostu wypijemy dwie butelki wody i nadrobimy za cały dzień. Niestety to zupełnie tak nie działa. Jedynym efektem będą nieustanne podróże do łazienki. Efektywne nawadnianie bowiem polega na dostarczaniu wody do organizmu nieustannie, przez cały dzień. Warto więc do pracy lub nawet gdy jesteśmy w domu przygotować sobie dzbanek z wodą, gdzie dodatkowo znajdzie się też sok z cytryny, lub limonki oraz mięta i pokrojone owoce albo ogórek. Tak wyprodukowany napój możemy postawić sobie na biurku, gdzie pracujemy.

Praktyka zamiast teorii

Zapewne znacie takie osoby z najbliższego otoczenia. Informują was one o wszystkich wyczytanych sposobach na zdrową skórę czy w zakresie odchudzania, ale w ich przypadku wszystko kończy się właśnie na czytaniu. Musimy mieć świadomość, że nawet jeśli dowiemy się wszystkiego o zdrowym trybie życia, to na niewiele nam się to zda, jeśli nie będziemy w stanie wykorzystać tej wiedzy w praktyce. Zamiast praktykować swój nawyk czytania wszelkich artykułów o zdrowiu i odchudzaniu, wprowadźmy choć jedną zmianę, jeden fragment, który w nich został zawarty. Pamiętajmy, nigdy nie jest za późno na zmianę złych nawyków i pracę nad formą i stanem zdrowia. Potrzebujemy jedynie nieco chęci i działania. Najgorsza natomiast jest bierność.

Warto też uznać za oczywiste, że jeśli coś zostało zrobione w kierunku zdrowego trybu życia, to i tak jest to lepsze niż doskonała czynność, która nie została nigdy wykonania. Zamiast zatem ciągle opracowywać plan treningowy i dodawać do niego nowe punkty, zacznijmy po prostu ten plan realizować. Idźmy na trening, a zamiast planować menu, zjedźmy choć jeden zdrowy posiłek, który może nie musi być najpiękniejszy i nie nada się na facebooka, ale będzie nasz i będzie zjedzony. Nie starajmy się zatem robić wszystkiego na sto procent. Czasami wystarczy połowa tego, co zaplanowaliśmy, jeśli oczywiście została zrobiona.

Podsumowując rola nawyków i ich znaczenie jest często niedoceniane. Kiedy tak naprawdę to z nich składa się każdy nasz dzień. To wybory, często mechaniczne i intuicyjne, które wpływają na zdrowie i naszą sylwetkę. Dlatego przyjrzyjmy się temu, co robimy na co dzień. Naszemu zachowaniu i nawykom. To one bowiem decydują często o tym kim jesteśmy.