Paralaksa tła

Nowe technologie w służbie biznesu

burak na talerzu
Moc buraka w pysznych koktajlach
Sierpień 20, 2018
roboty w fabryce
Roboty i cyborgi w przemyśle
Sierpień 22, 2018
 

W chwili obecnej tylko jeden sektor rynku IT notuje nieprzerwany wzrost z rok do roku i jest to też niezbyt imponujący wzrost, ponieważ ogranicza się do poziomu 1,8%.

Mowa tutaj o sektorze "data center". Według raportu Gartnera nic nie wskazuje na to, by mocno już nasycony rynek IT rósł w większym tempie lub bardziej się zdywersyfikował, chociaż akurat data center może wypadać całkiem nieźle. Związane jest to z cały czas rosnącą ilością przesyłanych danych, przez co konieczne jest stosowanie nowatorskich rozwiązań, mających na celu zagwarantowanie bezpiecznego i pewnego wzrostu dla firm.

Obecnie to właśnie technologie informatyczne leżą u podstaw większości zmian wprowadzanych w większych i mniejszych firmach. Jak pokazują badania, blisko 4 z 5 wszystkich decyzji managerów związanych z modernizowaniem struktury firm nastawione jest na tak zwane Big Data, czyli na zdolności związane z przetwarzaniem i analizowaniem dużych ilości danych w krótkim czasie. Kluczem do sukcesu staje się nie tyle zdobywanie odpowiednich informacji, co ich umiejętne przetwarzanie poprzez tworzenie narzędzi IT pozwalających na uzyskiwanie odpowiedzi potrzebnych do podejmowania strategicznych decyzji odnośnie istnienia danej firmy. Ilość danych jest naprawdę ogromna i dla jej zobrazowania wystarczy przywołać oficjalnie podawane liczby odnośnie typowych usług internetowych. Każdej minuty na świecie wysyłanych jest siedem milionów wiadomości poprzez narzędzia związane z facebookiem, ludzie dokonują 4 milionów zapytań w wyszukiwarce Google, blisko 450 tysięcy zapytań wysyłanych jest na Wikipedię, a 200 tysięcy aplikacji mobilnych jest pobieranych przez użytkowników telefonów, tabletów i innych urządzeń komputerowych. Wykonanie żadnej z tych czynności nie jest możliwe bez istnienia odpowiednich narzędzi informatycznych.

Centra danych przenoszą się w chmury

 

Chmury obliczeniowe są coraz chętniej wykorzystywane przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

W stosunku do nich uprzedzeń pozbywają się także firmy duże, a nawet administracja państwowa. Najbardziej aktywne pod tym względem są urzędy skarbowe i urzędnicy służby zdrowia. Szacunki są bardzo różne, ale te stosunkowo konserwatywne mówią nam, że do końca dekady usługi w chmurze będą obejmowały około 11% rynku IT, co daje wartość około 450 milinów dolarów.

Zainteresowanie chmurami cały czas może jeszcze powodować zdziwienie, ale jest ono nie na miejscu. Osoby zarządzające przedsiębiorstwami muszą bowiem mierzyć się z coraz trudniejszym wyzwaniem odnośnie walki konkurencyjnej oraz z coraz większymi oczekiwaniami klienta. Usługi oferowane przez chmury są nie tylko tanie i wygodne, ale w dodatku zapewniają klientom stabilność i umożliwiają im na uzyskiwanie usług, które do tej pory nie były w jakiś specjalny sposób dostępne. Pojawiają się też zupełnie nowe modele biznesowe, których po prostu nie mogło być przed powstaniem efektywnych chmur internetowych.

Z cała pewnością na popularność nowoczesnych rozwiązań IT wpływ ma chęć podążania za najnowszymi trendami technologicznymi i wykorzystywania ich w celu osiągania przewagi konkurencyjnej nad innymi podmiotami na rynku. Za wielką wartość uchodzi możliwość wykorzystywania takich technik dla Big Data, analizowania informacji, zachowywania mobilności oraz lepszego rozumienia potrzeb klienta. Wszystkie tak definiowane cele są jednak już na starcie zupełnie nieosiągalne, jeśli nie mają wsparcia w postaci wydajnej i elastycznej infrastruktury teleinformatycznej.

Data Center na następne lata

 

Świat IT to nieustannie zwiększające się wyzwania pod względem nowych rozwiązań technologicznych i praktycznych oraz konieczność zwiększania mocy obliczeniowej przy równoczesnej poprawie bezpieczeństwa danych.

Nie można również zapominać o kwestiach związanych z efektywnością działania. Dobra infrastruktura IT to taki system, który jest możliwie tani w utrzymaniu, pozwala na zapewnianie zaawansowanych funkcji, jak również zapewnia możliwość nieprzerwanego świadczenia usług.

Jakie data center zapewni takie usługi? Na pewno konieczna jest doskonała łączność, która będzie zapewniała wysoką przepustowość i bezawaryjność połączenia. W tym temacie pojawiają się kwestie klasycznego zabezpieczenia, czyli odpowiednie zasilanie i chłodzenie, a nawet ochrona przeciwpożarowa. Konieczne jest też wybranie odpowiedniego miejsca na serwerownię, by całość mogła działać bezpiecznie i była odporna na zewnętrzne zagrożenia.

Ogromne znaczenie praktyczne dla firm ma to, że dzisiejszych czasach wcale nie trzeba już posiadać wielkiego zaplecza IT, zatrudniać ludzi i zwiększać swoich kosztów. Wszystkie zadania tego typu mogą być spokojnie realizowane przez zaawansowane technologicznie i wysoko specjalistyczne jednostki zewnętrzne. Outsourcing usług IT pozwala skupiać się na tym, co dana firma potrafi robić najlepiej, czyli na prowadzeniu swojego biznesu.

Lawina w chmurze

Przenoszenie danych do chmur internetowych staje się już globalnym trendem, który wymusza kolejne działania tego typu poprzez sprawianie, że nie ma dla nich żadnych sensownych alternatyw. Najbardziej widoczne jest to na przykładzie Estonii, która niemal wszystkie swoje ważne dane przeniosła do chmury i dzięki temu zarządzanie krajem na co dzień, jak również w przypadku sytuacji alarmowych, w tym nawet cyberataków, jest znacznie skuteczniejsze i łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *