Opony samochodowe i ich oznaczenia
Zapewne wiesz, co to są opony samochodowe i do czego służą. Na pewno też je w życiu nie raz oglądałeś. Jednak czy na pewno orientujesz się w tym, co mówią oznaczenia na oponach samochodowych? I jak masz je czytać ze zrozumieniem? Od tych informacji zależy, czy wiesz, jaki jest odpowiedni rozmiar opon samochodowych dla Twojego modelu auta, i jakie inne ważne parametry powinieneś uwzględnić przy ich wyborze. Ta wiedza, dzięki której możesz prawidłowo dobrać opony samochodowe wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy, a od tego zależy Twoje i innych zdrowie, a nawet życie.
Rozmiar opon samochodowych – jak go sprawdzić?
Kiedy planujesz zakup auta, to dla Twojej wygody i bezpieczeństwa, musisz wiele o nim się nauczyć. To, na co powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to są na pewno oznaczenia opon samochodowych. Tylko w ten sposób dowiesz się na przykład, czy opona samochodowa ma odpowiedni rozmiar, z jaką prędkością możesz na niej jeździć, czy ma nadaną homologację, kiedy ją wyprodukowano, i co to jest oraz jak prawidłowo odczytać indeks prędkości opon lub indeks nośności opon.
Rozmiar opon samochodowych to jedno z najbardziej oczywistych oznaczeń. Składa się on z trzech parametrów i znajdziesz je zawsze na bocznej krawędzi gumy. Jest to kod, który składa się z dwóch przełamanych liczb oraz wartości najczęściej poprzedzonej literą „R”, na przykład 195/60 R 16. Dzięki temu uzyskujesz trzy bardzo ważne informacje. Pierwsza z nich dotyczy szerokości opony wyrażonej w milimetrach, druga odnosi się do jej profilu, czyli wysokości (wartość ta wyrażona jest w procentach stosunku tego wymiaru do szerokości ogumienia), a trzecia określa wyrażoną w calach średnicę felgi. Litera „R” to symbol informujący o oponie radialnej (miękkiej). Opony samochodowe do aut osobowych zawsze posiadają takie właśnie oznaczenie.
W przypadku, kiedy kupujesz pierwsze opony samochodowe do auta z rynku wtórnego nie zawsze sugeruj się rozmiarem gum obecnych na felgach, ponieważ poprzedni właściciel mógł na przykład „stuningować” swój pojazd. W takim przypadku najlepiej przeczytać instrukcję obsługi albo udać się do serwisu samochodowego.
To właśnie dlatego, jedną z podstawowych informacji i niezbędną wiedzą do podejmowania świadomego wyboru i zakupu ogumienia jest znajomość oznaczeń, jakie posiada opona samochodowa. Jest to istotne w przypadku, kiedy będziesz musiał zmienić opony samochodowe lub po prostu sprawdzić, czy masz założone te odpowiednie. Umożliwi Ci to także lepszy dobór i późniejsze bezproblemowe ich używanie.
Co to jest indeks prędkości opon?
Zapewne, jak każdemu kierowcy, zależy Ci na bezpieczeństwie jazdy, które często zazwyczaj maleje wraz z rozwijaniem prędkości. Dlatego warto, żebyś zwrócił uwagę na opony samochodowe, które mają prawidłowy indeks prędkości opon – tj. gwarancję bezpieczeństwa, która informuje o maksymalnej prędkości, z jaką może poruszać się pojazd na danej oponie pod maksymalnym obciążeniem.
Indeks prędkości opon znajduje się na końcu oznaczenia rozmiaru opony. Jest on wyrażony za pomocą litery, a jego skala jest dość szeroka: od A1 (5 km/h) do Y (300 km/h). Najbardziej popularny indeks prędkości opon to: P (do 150 km/h), Q (do 160 km/h), R (do 170 km/h), S (do 180 km/h), T (do 190 km/h), H do 210 km/h), V (do 240 km/h), W (do 270 km/h) i Y (do 300 km/h).
Indeks nośności opon i co za nim idzie?
Drugim parametrem tuż przy oznaczeniu indeksu prędkości, który jest wyrażany literą, jest indeks nośności opon. Daje on informację o maksymalnej dopuszczalnej wartości obciążenia opony przy jeździe z maksymalną dopuszczalną dla niej prędkością. Indeks nośności opon składa się z dwóch lub trzech cyfr na bocznej ściance opony samochodowej. Do odczytania wartości obciążenia potrzebna jest tabela, która udostępniana jest na stronach internetowych producentów opon. To oni ustalają maksymalną nośność, jaką może mieć opona samochodowa w danym modelu auta.
Indeks nośności opon jest niezwykle ważną informacją, od której zależy nie tylko bezpieczeństwo jazdy, ale i zmniejszenie zużycia opony samochodowej. Nigdy nie należy korzystać z opon samochodowych, które mają niższy indeks nośności opon dla danego modelu pojazdu niż wskazuje producent.
Dla przykładu: indeks nośności opon z oznaczeniem 91 lub 94 informuje, że maksymalny nacisk na oponę może wynosić 615 kg lub 670 kg.
Wydawałoby się, że wybór, jaka ma być opona samochodowa w Twoim aucie, to nic trudnego. Bo przecież wystarczy wybrać odpowiedni rozmiar opon (jeśli już wiesz jaki) i zamówić towar we wskazane miejsce. A to okazuje się, że jest jednak dużo bardziej skomplikowane – nie wystarczy wiedzieć, jakiej średnicy masz felgi w pojeździe.
Te wszystkie oznaczenia na oponach samochodowych są niezmiernie ważne i nie wolno ich nigdy lekceważyć. Warto też wziąć pod uwagę, że opony samochodowe powinny być dobierane nie tylko do konkretnego modelu pojazdu, ale też powinieneś wziąć pod uwagę preferencje dotyczące Twojego stylu jazdy, wspomina broker samochodowy.
Artykuł napisany przez https://simplycar.eu/