Paralaksa tła

Pływanie – korzyści dla zdrowia i dlaczego warto uprawiać ten sport

wężownica w donicach
Wężownica, roślina o wyjątkowych właściwościach
Maj 6, 2014
 

Pływanie jest korzystne dla zdrowia

A gdybyśmy ci powiedzieli, że istnieje taka aktywność fizyczna, która jest przyjemna i dostarcza dużo frajdy, a jednocześnie pozytywnie wpływa na twoje zdrowie, łagodząc stres, poprawiając krążenie i jeszcze rzeźbi twoje ciało i wyszczupla? I że jest to zajęcie, które mogą uprawiać osoby w każdym wieku?

Takie korzyści daję właśnie zwykłe pływanie.

Od kiedy cała Polska zaczęła biegać, zapomniano nieco o pływaniu, które jest równie skutecznym sposobem dbania o swoje zdrowie i rzeźbienie figury. Pozytywny wpływ na nasz organizm ma fakt, że podczas pływania zmuszamy wszelkie partie mięśni do aktywności. Efektem tego znacząco polepsza się nasza odporność naturalna i zwiększa wytrzymałość. Dlatego też samo pływanie jest doskonałym pomysłem dla każdego. Nie ma tu znaczenia wiek, ani nawet fakt, że zmagamy się z problemami zdrowotnymi związanymi z mięśniami czy kośćmi. Jednocześnie samo pływanie jest stosunkowo proste i „wygodne”. Woda, zapewniając nam uczucie lekkości, nie pozwala na wystąpienie przeciążeń i jeśli odpowiednio dobierzemy interwały czasowe do naszych możliwości fizycznych, to pływanie znacznie poprawi nasz stan zdrowia.

 

Istnieje pięć sposobów, które w jasny sposób określają, w jaki sposób pływanie może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Przede wszystkim znacząco poprawia krążenie. Podczas pływania wszelkie ruchy, które wykonujemy, stymulują bowiem krążenie krwi. Będąc w wodzie, poruszamy nie tylko ramionami, ale zmuszamy do ruchu także dolną i górną część ciała. Pracują nawet nadgarstki, stopy oraz palce u rąk. To o tyle istotne, że większość z nas ma szczególne kłopoty właśnie z krążeniem w okolicach stóp. Ponieważ nasze ciało jest ustawione horyzontalnie, to krew może całkowicie swobodnie przepływać przez ciało, co dodatkowo zwiększa efekt ćwiczeń.

Pływanie rzeźbi też naszą figurę. Aktywność ta bowiem przyśpiesza znacznie spalanie tłuszczu. W trakcie pływania nasz organizm szczególnie aktywuje pracę układu sercowo naczyniowego, który wymaga dużej ilości energii z organizmu. Co więcej, nawet podczas wychodzenia z wody wzmacniamy nasze mięśnie, a jeśli chcemy zapewnić sobie jeszcze lepsze efekty, to możemy skorzystać z pomocy desek do pływania. Szczególnie pozytywne jest pływanie wolne na przemian z intensywnym Po trzecie pływanie łagodzi stres . W trakcie tej aktywności skupiamy się bowiem na technice i samym pływaniu. Jednocześnie nasz organizm stymuluje wtedy produkcje hormonów szczęścia, a wstrzymuje emitowanie hormonów stresu. Dodatkowo w trakcie pływania musimy być bardziej skoncentrowani niż przy bieganiu, co pozwoli nam odrzucić wszelkie negatywne myśli.
Po czwarte – rozluźniamy nasze mięśnie. Ćwiczenia w wodzie, bardzo efektywnie pobudzają mięśnie i pomagają odrzucić lub przynajmniej złagodzić stres. Efekt ten działa zwłaszcza w przypadku tych osób, które zmagają się z bólami karku i pleców, które jest wywołane właśnie nadmiernym stresem.


Pływanie to jeden z najbardziej relaksujących sportów, wyzwalający imponujące pokłady dobrej energii.

 

Po piąte pływanie powoduje, że odczuwamy wzrost pewności siebie. Po długotrwałym pływaniu nasze ciało odrzuca cały zgromadzony stres i ból. Czujemy się po wyjściu z basenu bardziej atrakcyjni, świeżsi i wolniejsi. Dodatkowo w sposób zauważalny nasze ciało nabiera pożądanych przez nas kształtów i z dnia na dzień wygląda coraz lepiej. To powód do satysfakcji, która szybko stanie się naszym udziałem.

Wyobraźmy sobie bowiem, że jedziemy do pracy, a na zegarze widnieje godzina ósma rano. Kiedy jesteś już po codziennym pływaniu. Wolny od trosk i bólu, wszystko wydaję się łatwiejsze. Lepiej nam się pracuje, a interakcje z najbliższym otoczeniem od razu wydają się prostsze i bardziej efektywne. Lepiej i szybciej zasypiamy, a nasz umysł jest bardziej zrelaksowany i spokojny. Dzięki pływaniu nie tylko czujemy się lepiej psychicznie, ale też budujemy w sobie wyższe poczucie własnej wartości, większą pewność siebie i co tu dużo mówić, po prostu lepiej wyglądamy, a nasz organizm funkcjonuje dużo wydajniej i zdrowiej. W ten sposób właśnie pływanie jest w stanie wpłynąć pozytywnie na nasz organizm i dać nam niezbędny zastrzyk optymizmu oraz zdrowia na co dzień.

Ten psychologiczny i fizyczny zastrzyk, sprawi, że wszystko będzie nam się lepiej układało, a codzienne aktywności już nie będą kojarzyły się ze swoistym przymusem, ale staną się wyzwaniem, na które będzie nas stać i będziemy mieli siły, żeby mu podołać. Dlatego właśnie samo pływanie jest tak bardzo zalecaną aktywności fizyczną, zwłaszcza kiedy praktykujemy ją na początku męczącego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *