parallax background

Północna Hiszpania – wakacje w najpiękniejszych zakątkach Europy

Andaluzja – ciekawe miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć!
10 lutego, 2020
Alicante – co zwiedzać w niezwykłym regionie Hiszpanii?
10 lutego, 2020

 

Kusi Cię północna Hiszpania? Wycieczki w tę część państwa są bardzo popularne wśród turystów, głównie za sprawą bogactw natury, kultury i architektury, których mieści się tam pełno.

Gonitwy byków, najlepsze wina, festiwale flamenco i huczne fiesty – zdecydowanie jest co zwiedzać! Hiszpania jest podzielona na wspólnoty autonomiczne, z których każda wyróżnia się swoją kulturą, tradycjami i polityką. W północnej Hiszpanii te regiony to m.in. Galicja, Asturia, La Rioja, Kantabria i Kraj Basków. Podróż w tę część kraju ma ogromną zaletę – można poznać regiony zróżnicowane niemal pod każdym względem i wczuć się w ich wyjątkowy, niepowtarzalny klimat. Północna Hiszpania kryje w sobie wiele miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, a przy tym nie jest jeszcze tak bardzo oblegana przez turystów, jak inne części kraju. Czy warto się tam wybrać? Zdecydowanie tak!

Słoneczna Północna Hiszpania – co warto zobaczyć?

Interesuje Cię północna Hiszpania? Przewodnik, który przygotowaliśmy, prowadzi po miastach pełnych niezwykłości, które koniecznie trzeba zobaczyć! Poznaj najbardziej atrakcyjne z nich…

  • Santiago de Compostela

Jest to stolica Galicji i z całą pewnością największa atrakcja północnej Hiszpanii. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem w mieście jest romańska katedra Catedral de Santiago de Compostela. Kompleks całego starego miasta jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstało tam także Cidade da Cultura, czyli Miasto Kultury Galicji, które jest kompleksem złożonym z pięknych i nowoczesnych budowli.

  • Bilbao

Jest to największe miasto w Kraju Basków, które łączy w sobie cechy metropolii i tradycyjnego hiszpańskiego miasteczka. Będąc tam, koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Guggenheima, czyli hiszpańskie muzeum sztuki współczesnej. Ogromne wrażenie robią także centrum kultury La Alhóndiga czy dzielnica pełna zabytkowych budowli Siete Calles. Miasto to ośrodek sztuki, którego z pewnością nie można pominąć w trakcie zwiedzania północnej części Hiszpanii!

  • Santander

Miasto jest stolicą Kantabrii i charakteryzuje się niebywałym spokojem, czystymi plażami i wyśmienitym jedzeniem, które jest serwowane w lokalnych restauracjach. Jeżeli chodzi o atrakcje turystyczne, szczególnie warto odwiedzić pałac królewski Palacio de la Magdalena, katedrę Nuestra Señora de la Asunción czy ratusz z XIX wieku. W mieście znajduje się także sławna, zbudowana na wyjątkowo stromym urwisku, latarnia morska  Faro de Cabo Mayor.

  • Vitoria-Gasteiz

Jest to stolica Kraju Basków, do której zdecydowanie warto się udać, chociażby po to, aby przejść się malowniczymi uliczkami i podziwiać świetnie zachowaną średniowieczną architekturę. Będąc tam warto zwiedzić wpisaną na listę UNESCO katedrę Catedral de Santa María oraz główny plac miasta Plaza de la Virgen Blanca.

  • Tudela

To miasto położone we wspólnocie autonomicznej Nawarra, w którym nowoczesność łączy się z bogatą historyczną przeszłością. Będąc tutaj zdecydowanie trzeba zobaczyć tamtejszą zabytkową katedrę oraz Plaza de los Fueros, czyli dawną arenę walk byków, w miejscu której mieści się obecnie centralny plac miasta.

  • Pampeluna

Miasto to stolica Nawarry i pełne jest zabytkowych budowli, na których zwiedzanie warto poświęcić czas. W Pampelunie warto zobaczyć katedrę, renesansową cytadelę oraz liczne muzea, na czele z Museo de Navarra. Od 6 do 14 lipca odbywa się tutaj sławne na całym świecie, hiszpańskie święto Sanfermines, czyli kontrowersyjna gonitwa byków.

  • A Coruña

Położone w Galicji miasto, które najbardziej słynie z tego, że mieści się tam Torre de Hércules (Wieża Herkulesa) – najstarsza latarnia morska na świecie, którą zaczęto budować już w I w. n.e. Latarnia nadal pełni swoją funkcję i jest otwarta dla turystów, a z jej szczytu można spoglądać na zapierające dech w piersiach krajobrazy miasta i całego wybrzeża.

Północne wybrzeże Hiszpanii – a może wakacje w otoczeniu przyrody?

Europa składa się z wielu atrakcji przyrodniczych, które zapadają w pamięć na zawsze. Nie inaczej jest w przypadku północnej części Hiszpanii, gdzie każdy entuzjasta naturalnych miejsc i widoków znajdzie coś dla siebie.

Jeżeli niekoniecznie interesują Cię miasta i zabytki, z pewnością zaciekawi Cię miejscowość Tiermas. Są to w większości dzikie tereny, na których mało jest turystów, za to dużo spokoju i pięknych widoków. Miłośników malowniczych scenerii z pewnością przekona do siebie też San Sebastian, czyli jeden najpiękniejszych kurortów Europy, na terenie którego rozciągają się wyjątkowo zadbane plaże. Dla zainteresowanych wspinaczką miłośników adrenaliny, polecamy wycieczkę na Aneto  – najwyższy szczyt Pirenejów o wysokości 3404 m n.p.m, z którego widoki dosłownie zapierają dech w piersiach!

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje, jakie skrywają w sobie tereny północnej Hiszpanii, dlatego tym bardziej warto udać się w tamte rejony, gdy tylko jest taka możliwość! Niezależnie od tego, które miasta lub tereny przyrodnicze się odwiedzi, można poznać różnorodną kulturę i chłonąć klimat tego niepowtarzalnego kraju!