Pozytywny wpływ czekolady na zdrowie

Alicante – co zwiedzać w niezwykłym regionie Hiszpanii?
10 lutego, 2020
Szczepienie przed podró?? w tropiki
Czy szczepić się przed podróżą w tropiki?
20 kwietnia, 2020

Pozytywny wpływ czekolady na zdrowie

Tabliczka czekolady

Tabliczka czekolady

Polacy uwielbiają czekoladę. Zjadamy jej średnio aż ponad 6 kilogramów na osobę w ciągu roku. Oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych posiada ona również wiele właściwości zdrowotnych, dlatego warto ją jadać częściej.
Jednak na to, czy nasz organizm odniesie wymierne korzyści z konsumpcji czekolady, decydujący wpływ ma jej rodzaj i jakość. Najlepsza dla naszego zdrowia jest czekolada gorzka o zawartości kakao ponad 70%. Jeszcze lepiej, jeśli będzie ona pochodzić z kontrolowanych ekologicznych upraw i zostanie przygotowana z nieprażonych surowych ziaren.

Jak czekolada wpływa na nasze zdrowie?

Dzięki zawartości szeregu substancji aktywnych czekolada wspomaga zachowanie zdrowia fizycznego i sprawność intelektualną. Zawiera ona silne przeciwutleniacze, które pomagają redukować przewlekłe stany zapalne w organizmie, a także działają antynowotworowo. Z kolei zawarta w ziarnach kakaowca teobromina niezwykle korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu. Czekolada poprawia nastrój i samopoczucie dzięki stymulacji wydzielania endorfin, a także poprawia koncentrację, pozytywnie wpływa na proces zapamiętywania i zwiększa efektywność pracy mózgu przy narażeniu na długotrwały wysiłek intelektualny.
Zawartość żelaza i magnezu w kakao wpływa korzystnie na pracę serca i funkcjonowanie całego układu krwionośnego oraz na pracę mięśni. Wysoka zawartość antyutleniaczy ma z kolei niebagatelne znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych, neurologicznych chorób degeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera i zapobieganiu starzenia się organizmu na poziomie komórkowym.

Czy to prawda, że czekolada pomaga schudnąć?

Choć niektórym zapewne trudno w to uwierzyć, to w istocie tak właśnie jest. Badania dowodzą również, że regularne spożywanie niewielkich ilości gorzkiej czekolady, powoduje trwałe obniżenie poziomu tłuszczu w organizmie. Dowiedli tego badacze z Uniwersytetu w Granadzie, przeprowadzając testy na grupie nastolatków. Za ten pozytywny aspekt spożywania czekolady odpowiedzialny jest jedne z rodzajów występujących w niej flawonoidów, który wpływa znacząco na produkcję kortyzolu i wrażliwość insulinową organizmu.
Pamiętajmy jednak, że pozytywne efekty zdrowotne odczujemy, tylko jedząc czekoladę gorzką. Biała jest bezwartościowa, ponieważ wcale nie zawiera cennej miazgi kakaowej, natomiast czekolady mleczne i nadziewane zawierają jej stosunkowo niewiele. Niestety są za to bogatym źródłem tłuszczów nasyconych, rafinowanego cukru oraz różnych chemicznych dodatków smakowych, barwników i konserwantów, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.
Warto sięgać po kawałek dobrej jakościowo czekolady codziennie. Wybierzmy tę o wysokiej zawartości kakao, najlepiej z surowych ziaren. Dodatkowo zwróćmy uwagę na zawartość cukru. Nie powinien on znajdować się zaraz za miazgą kakaową na drugim miejscu w składzie produktu, a raczej pod koniec listy. Wybierzmy taki produkt, który zrobiona na bazie cukru trzcinowego, cukru palmowego, a najlepiej ksylitolu, który wpływa pozytywnie na zdrowie zębów, układu pokarmowego oraz procesy przyswajania wapnia w naszym organizmie.