Paralaksa tła

Rzeżucha – zielone źródło zdrowia i młodości

bieganie biegacz droga zachód słońca natura sport
Zakwasy po bieganiu – kilka sposobów by odczuć ulgę!
Lipiec 30, 2018
kiście bananów na gazecie
Banany – jakie korzyści płyną z ich jedzenia?
Sierpień 3, 2018
 

Rzeżucha jest rośliną, o której przypominamy sobie najczęściej na wiosnę – konkretnie w czasie świąt wielkanocnych.

To wówczas znajduje się na stołach i parapetach. Rośnie tylko po to, żeby rosnąć, albo żeby dodać ją do sałatki czy skonsumować w trakcie świątecznego śniadania. Jednakże ci, którzy uwielbiają jej charakterystyczny, lekko ostry smak, na pewno będą zadowoleni, że to bardzo cenne źródło witamin i mikroelementów, którym powinniśmy się zajadać tak często, jak to tylko możliwe. Wszystko dla naszego zdrowia!,

Tekst powstał dla wszystkich fanów zdrowego odżywiania, którzy poszukują nowych smaków, które mogliby włączyć do swojej diety z pozytywnym skutkiem dla zdrowia. W tym przypadku liczy się również i to, że rzeżuchę możemy hodować spokojnie w swoim domu – nie jest to wcale trudne. Gdy widzimy, że jedna jej porcja się kończy, szybciutko posadźmy drugą, a w ten sposób będziemy mogli korzystać stale ze świeżej rośliny. Co warto wiedzieć o tym źródle zdrowia? Jak ją jeść i co możemy na tym zyskać?


 
Rzeżucha to roślina należąca do rodziny kapustowatych.

Inna nazwa tej rośliny to pieprzyca siewna, a sadzić ją można z powodzeniem we własnym domu – na wacie, bądź też po prostu w ziemi. W tej pierwszej opcji jest czystsza, ale przecież i tak przed konsumpcją powinniśmy roślinkę umyć, więc sposób sadzenia nie robi większej różnicy. Rzeżucha jest prawdziwą bombą witamin i innych składników odżywczych! Dlatego właśnie nie należy jej zjadać jedynie na wiosnę, w okresie wielkanocnym, lecz kiedy tylko się da.

Pieprzyca siewna to roślina jednoroczna, osiągająca wysokość od 30 do 60 centymetrów, przy czym może być zbierana i jedzona już w chwili gdy osiągnie kilka centymetrów. Jej dolne liście są długoogonkowe, pierzaste o odcinkach całobrzegich lub nacinanych, środkowe są trójdzielne, a górne siedzące, niepodzielne, równowąskie. Uprawiana jest jako warzywo od najdawniejszych, niepamiętnych czasów. Rzeżucha pochodzi z południowo-zachodniej Azji, Pakistanu, Etiopii i Egiptu, przy czym w tej chwili można znaleźć jej uprawy na całym świecie. Trudno się dziwić, skoro jest rośliną o pozytywnym wpływie na zdrowie organizmu oraz na urodę.


 
Rzeżucha jest wyjątkowo smaczna, a przy tym wyjątkowo zdrowa. Na szczęście z jej uroków można korzystać przez cały rok.

Przede wszystkim posiada ona działanie oczyszczające i dezynfekujące. Radzi sobie z owrzodzeniami skóry i z pasożytami jelitowymi. A ponieważ oczyszcza, pozytywnie wpływa również na nerki i na cały układ moczowy. Działa nawet moczopędnie, choć w zbyt dużej ilości może wywołać stan zapalny pęcherza. Znajdziemy w niej liczne witaminy: C, A, B, PP i K. Ponadto jest źródłem mikroelementów takich jak żelazo, magnez, wapń, jod czy chrom. W związku z tym polecana jest osobom z licznymi, zdrowotnymi problemami, w tym między innymi:

- chorym na cukrzycę, ponieważ wspomaga prawidłową pracę trzustki i obniża poziom cukru we krwi
- osobom z niedoczynnością tarczycy
- chorym na osteoporozę
- tym, którzy nie mogą pić mleka, a w jakiś sposób muszą przecież dostarczać do swojego ciała wapń
- osobom, które chorują na bronchit
- osobom, które cierpią z powodu dolegliwości reumatycznych
- tym, którzy mają problemy z układem krwionośnym, czyli na przykład przy zaburzeniach krążenia czy chorobie wieńcowej
- osobom zmagającym się z anemią.

To tylko niektóre wskazania do stosowania rzeżuchy. Jak widać, jest pełna zdrowia i zapewnia ów zdrowie osobom, które się nią zajadają. Jest jednak odpowiednia nie tylko dla tych, którzy pragną lepiej się czuć, lecz i dla tych, którzy chcą lepiej wyglądać! Wszyscy kojarzą rzeżuchę z jej charakterystycznego, lekko ostrego smaku. Zawdzięcza go ona obecności glikozydu izosiarkocyjanowego, czyli w skrócie mówiąc - siarki. A – jak powszechnie wiadomo – siarka jest bardzo wskazana dla osób, które pragną wzmocnić swoje włosy czy zadbać o swoją skórę, przede wszystkim usuwając z niej nieestetyczne piegi i przebarwienia. Dlatego właśnie rzeżucha wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, jak również wpływa pozytywnie na skórę, wybielając starcze ślady pigmentowe czy inne przebarwienia. Podobno w tym celu stosuje się specjalny sok z rzeżuchy o działaniu wybielającym, który jest znany między innymi we Francji.


 
Rzeżucha jest wspaniałą rośliną, ponieważ nie trzeba jej jakoś szczególnie pielęgnować.

Lubi mokre podłoże, ale świetnie kiełkuje w rozmaitych warunkach. Jest więc wymarzonym warzywem doniczkowym, który można hodować we własnym domu. Zbiór można zaczynać, gdy nasionka wyrosną na wysokość 5-7 centymetrów. Wówczas są najświeższe i pełne witamin oraz minerałów. Ścinać je można nożyczkami, a po umyciu po prostu położyć na kanapkę, albo dodać do sałatki. Pamiętajmy, że będzie tak samo dobrze rosła przez cały rok. Nie jest więc jedynie przeznaczona na wiosnę, na Wielkanoc. Zajadajmy się nią i w zimie czy w lecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *