Paralaksa tła

Wino – trunek zdrowych ludzi

mężczyzna pijący zioła na wrzody żołądka
Choroba wrzodowa – naturalne metody leczenia
Sierpień 16, 2018
mężczyzna trenujący ze skakanką o poranku
Trenuj w domu ze skakanką
Sierpień 17, 2018
 

Wino to jeden z najstarszych towarzyszów cywilizacji ludzkiej i w pewnym sensie także jedno z kół zamachowych naszej kultury.

Nie jest to wcale przesadne stwierdzenie, ponieważ właściwości bakteriobójcze wina, w starożytności posiadającego wyraźnie mniej alkoholu, zapewniały zdrowie całym miastom. W dzisiejszych czasach radzimy sobie już bez większych problemów z bakteriami, ale nie oznacza to bynajmniej odchodzenia wina w zapomnienie.

Pomijając jego walory kulinarne i smakowe, zaczynamy odkrywać na coraz większą skalę, jak wielkie są jego właściwości prozdrowotne i ze zdziwieniem dowiadujemy się, że potrafi walczyć nawet z rakiem. Mowa tutaj głównie o pitym z umiarem winie czerwonym. Właściwości prozdrowotne wina nie są bynajmniej luźnym wymysłem jego producentów. Nauka udowodniła ponad wszelką wątpliwość, że osoby spożywające alkohol w dawce na poziomie około 2 gramów dziennie żyją średnio o 2 lata dłużej od innych. Jeśli jest to alkohol w postaci wina, czas ten wydłuża się aż do 5 lat. Autorzy badań, dwa pokolenia akademików z Holandii (badania trwały od 1960 do 2000 roku) podkreślają jednak, że większe dawki powodują zmniejszenie spodziewanego czasu życia pacjentów.

Składniki wina

Wino to mieszanina sporej grupy różnych substancji, w tym aż 100 różnych związków organicznych.

W zdecydowanej większości wino to woda, bo aż średnio w 90%. Drugim pod względem ilości składnikiem wina jest alkohol etylowy. Jest go w winie typowo od 9 do 18%. Istotnymi składnikami wina są kwasy organiczne, aldehydy, estry, garbniki i cukry. Wśród minerałów i witamin, jakie są dostępne w winie, znajdziemy fosfor, żelazo, cynk, miedź, wapń i selen oraz witaminę A, C, H i PP, a ponadto cały zestaw witamin z grupy B.

Kolor wina

 
Najbardziej wartościowe jest zdecydowanie wino czerwone. Dlaczego? Związane jest to z procesem jego przygotowania.

Każdy na pewno wie, że wina dzielimy na czerwone, różowe i białe. Białe są najmniej cenione i dzieje się tak nie bez powodu. Produkuje się je z samego soku winogron, przez co nie ma w nich większości ważnych dla zdrowia składników odżywczych. Są za to lepsze do picia w gorące dni i proces ich produkcji jest znacznie łatwiejszy.

Wina różowe pochodzą z procesu, w którym do soku z winogron dodaje się także część ich miąższu. Dzięki temu procesowi wina otrzymują trochę ważnych składników i poprawia się ich smak, ale cały czas produkuje się je łatwo i szybko. Kluczowy jest tu proces maceracji, czyli czas, w którym miąższ, skórki i sok przebywają razem i drożdże nad nimi pracują. W przypadku wina różowego jest to od kilku godzin do maksymalnie kilku dni. Najwięcej składników prozdrowotnych znajduje się w winach czerwonych, w przypadku których proces maceracji liczony jest w tygodniach. Dzięki tak długiemu procesowi maceracji w winie znajduje się niemal wszystko to, co natura dała dobrego winogronom. Uzyskanie wina w ten sposób jest oczywiście najdroższe i najbardziej czasochłonne, przez co lepsze wina więcej kosztują.

Co istotne, kolor winogron nie ma żadnego znaczenia dla koloru wina. Jeśli winogrona białe przygotuje się metodą długiej maceracji, powstanie z nich ciężkie wino czerwone. Jeśli z kolei pinot noire odda sok i tylko na podstawie soku zrobimy wino, będziemy mieli wino białe. Osobną kwestią jest smak wina. Mamy wina słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne. Jeśli drożdże pracują z sokiem krótko, powstanie wino słodkie, ponieważ większość cukrów z owoców zostanie niezmieniona. Jeśli drożdże będą miały więcej czasu, powstanie wino z większą zawartością alkoholu, ale z mniejszą zawartością cukru. Smakiem można też oczywiście sterować poprzez dodawanie cukru do surowca w czasie maceracji lub wybieraniem winogron o małej zawartości cukru.

Polifenole kontra cholesterol

Jednymi z najważniejszych dla zdrowia składników wina są polifenole.

Naukowcy odkryli je przy okazji badania sekretu długowieczności Francuzów. Francuzi mieszkający nad Morzem Śródziemnym zawdzięczają wiele owocom morza i klimatowi, ale sukcesów mieszkańców północy już nikt nie potrafił wytłumaczyć. W diecie Francuzów znajduje się bardzo dużego czerwonego wina, które zawiera w sobie polifenole. Są to przeciwutleniacze, których najważniejsze działanie związane jest jednak przede wszystkim ze zwalczaniem tak zwanego złego cholesterolu. Jest to substancja osądzająca się w tętnicach i zmniejszająca ich światło. Jeśli takie zjawisko zachodzi w układzie krążenia, bardzo łatwo o jego zaczopowanie tym bardziej, że płytki krwi współczesnego człowieka maja tendencję do zlepiania się i tworzenia skrzepów. Polifenole pomagają także na to. Przyjmowanie dużych dawek polifenoli sprawia, że żyły są bardziej drożne, a ryzyko powstania czynników je zapychających zmniejsza się. Dzięki temu tak niski jest odsetek Francuzów chorujących na choroby serca, cierpiących na zawały, udary mózgu, jak również na zatory płucne.

Lepsze trawienie z czerwonym winem

 
Dla naszego zdrowia bardzo ważna jest kondycja układu trawiennego i tym samym jakość odżywiania się.

Czerwone wino jest w stanie pobudzać apetyt i powiększać produkcję soków trawiennych w żołądku, co znacznie poprawia jakość trawienia. Nie należy się obawiać jednak nadkwasoty, ponieważ zawarte w winie substancje, zwłaszcza garbniki, są w stanie połączyć się z błoną śluzową żołądka i poprawić jej właściwości ochronne. W ten sposób żołądek jest chroniony i na pewno nie dojdzie do jego uszkodzenia, nawet jeśli ktoś posiada problemy z nadkwasotą.

Co więcej, wino działa moczopędnie. Jest to istotne zjawisko w szczególności dla osób, które cierpią na kamicę nerkową i kamicę woreczka żółciowego, jak również dla osób, które mają zbyt wysoki poziom kwasowości organizmu. Zakwaszenie organizmu jest znanym problemem zdrowotnym prowadzącym do wielu poważnych schorzeń. Stanowi nawet ryzyko choroby nowotworowej. U osób regularnie pijących wino zwiększona produkcja moczu wymywa z organizmu kwaśne produkty przemiany materii, w tym mocznik i amoniak, co przekłada się na lepsze pH całego organizmu.

Znaczenie antynowotworowe

Najważniejsza właściwość wina, jaka w ostatnich latach jest wydatkowo dokładnie badana, to zdolność wina do zmniejszania ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe.

W winie czerwonym znajdziemy ponad 2 gramy garbników w każdym litrze i masę flawonoidów. Obie te substancje są znacznie bardziej trwałe w innym otoczeniu niż w naturalnej postaci w owocach, dzięki czemu picie wina ma większy sens od jedzenia świeżych winogron. Antyutleniacze są ważne, ponieważ wyłapują tak zwane wolne rodniki, czyli toksyny, które na chybił-trafił wiążą się z cząsteczkami organicznymi w ciele człowieka. Jest to główny czynnik powodujący widoczne starzenie się organizmu, ale jeśli przypadkową ofiarą wolnych rodników stanie się DNA, komórka albo obumrze, albo zamieni się w komórkę rakową.

Największe nadzieje naukowcy wiążą obecnie z substancją zwaną resweratol. Jest to organiczny związek chemiczny zawarty w skórce winogron. Im ciemniejsze wino, tym jest go w nim więcej. Jak do tej pory nie wiadomo, jaki konkretnie mechanizm sprawia, że resweratol zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór, ale nie ma żadnych wątpliwości, że taka relacja ma miejsce.

Kultura picia wina

 
Jeśli już sięgamy po wino, róbmy to w odpowiedni sposób.

Temperatura podawania czerwonego wina powinna być odrobinę niższa od pokojowej. By go nie zagrzać zanadto, nie powinniśmy nigdy chwytać kieliszków za czaszę. To samo dotyczy wina białego, chociaż w jego przypadku temperatura powinna być niższa niż 16-20 stopni dla wina, bo wina bardzo słodkie powinny mieć temperaturę 8 stopni. Białe wina wytrawne mogą mieć około 12 stopni.

Wino białe lejemy do małych, niezbyt pękatych kieliszków do połowy ich wysokości. Wina czerwone lubią kieliszki pękate. Lejemy je do najszerszego miejsca takiego kieliszka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *