parallax background

Zdrowie a kiszone warzywa – czyli dlaczego warto je jeść?

marchew-dla-zdrowej-cery
Marchew – nie tylko dla pięknej cery
6 sierpnia, 2018
triki-ktore-ulatwia-odchudzanie
Trzy triki, które ułatwiają odchudzanie
6 sierpnia, 2018
 

Kiszonki są dosyć lubiane, chociaż większość osób zajada się nimi z ciężkim sumieniem – wszystkim wydaje się, że raczej nie należą do zdrowych, a więc jeśli już je spożywamy, to powinniśmy zajadać je w małych ilościach i niezbyt często.

Warzywa, rośliny warzywne, jarzyny – rośliny jednoroczne, dwuletnie lub wieloletnie, które w całości lub w części stanowią pokarm człowieka. Mogą być spożywane w stanie surowym lub po obróbce cieplnej. Częściami użytkowymi warzyw mogą być całe rośliny lub tylko: liście, owoce, bulwy, łodygi i korzenie
parallax background

Czym w ogóle jest kiszenie?

 

Przechodzimy do konkretów, a nie wyjaśniliśmy jeszcze czym dokładnie jest kiszenie.

W formalnej klasyfikacji towarów spożywczych warzywa to grupa produktów roślinnych przeznaczonych do spożycia, obejmująca poza tym co tradycyjnie uznawane jest za warzywa, także jadalne grzyby oraz pąki kwiatowe kaparów i owoce oliwek (z wyjątkiem stosowanych do produkcji olejów), mimo że są to składowe roślin krzewiastych i drzewiastych. Z kolei owoce truskawek, poziomek i ananasów, mimo że są to rośliny zielne, klasyfikowane są jako owoce. Uprawą i produkcją warzyw zajmuje się warzywnictwo
parallax background

Odkwaszają – i nie tylko

 

Wspomniano już, że kiszonki posiadają wyjątkową zdolność odkwaszania organizmu.

Nie jest to oczywiście jednak jedyna ich zaleta. Na pierwszy plan wysuwa się zawartość witamin i minerałów, w jakie wszystkie tego rodzaju przetwory obfitują.
Warzywa są bardzo ważnym składnikiem pokarmu człowieka – stanowią źródło witaminy C i prowitaminy A, a także błonnika i składników mineralnych. Mają wysoką wartość biologiczną i dietetyczną.